Mischa Kozłowski

Mischa Kozłowski

Solista i kameralista od lat z wielkim powodzeniem występujący na deskach koncertowych Europy, Japonii i Chin, wykładowca Katedry Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prezes Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej I i II st. im. Zygmuta Noskowskiego w Gdyni w klasie Julity Randazzo, następnie w latach 1999 – 2008 kontynuował ją pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego, a w zakresie kameralistyki kształcił się u prof. Macieja Paderewskiego, prof. Jerzego Marchwińskiego i prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej (dyplom z wyróżnieniem, 2013). W latach 2014 – 2018 student Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, najpierw w zakresie specjalistycznych studiów solistycznych w klasie fortepianu prof. Tomasza Herbuta (dyplom z wyróżnieniem, 2017), a następnie w ramach podyplomowych studiów kameralnych z Affetto Piano Trio, pracując z prof. Patrickiem Jüdtem, prof. Moniką Urbaniak-Lisik i prof. Tomaszem Herbutem.

Jako solista z orkiestrą wystąpił po raz pierwszy w wieku 9 lat i od tamtej pory wielokrotnie koncertował pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Michael Sanderling, Kaspar Zehnder, Kai Bumann, Tadeusz Strugała, Zygmunt Rychert, Łukasz Borowicz, Monika Wolińska, Tuomas Hannikainen, Nicolas Krauze, Tiziano Forcolin, Jerzy Kosek, Piotr Wajrak, Yuri Bervetsky, Yuri Gilbo, Mykola Diadiura, Peter Tiboris, Ira Vakulina, Stefano Bazzi czy Christian Danowicz, występując z takimi zespołami, jak m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, „Leopoldinum” – Kameralna Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Russische Kammerphilharmonie St. Petersburg, Orkiestra Symfoniczna „San Marco” w Pordenone, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kijowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Orchestra da Camera di Lugano, PAN-European Philharmonia, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Hochschule der Künste Bern czy Sinfonie Orchester Biel Solothurn.

Mischa Kozłowski występował w ramach wielu prestiżowych festiwali, jak m.in. Kissinger Sommer i Kissinger KlavierOlymp w Bad Kissingen, Festspiele Europäische Wochen w Passau, NCPA May Festival w Pekinie, Gulangyu Summer Music Week w Xiamen, Chopin au Jardin du Luxembourg w Paryżu, Kyoto International Music Students Festival w Japonii, Swiss Chamber Music Festival i MusicArte Festival Ascona w Szwajcarii, Jeunes Virtuoses à Ennejma Ezzahra w Tunezji, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, „Kwartesencja”, Letnie Koncerty na Grochowskiej w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia, Festiwal WarszeMuzik i Międzynarodowy Festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, Malta Festival oraz Międzynarodowy Festiwalu Muzyki i Filmu „Transatlantyk” w Poznaniu, UNSOUND Festival i Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” i Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Występował m.in. w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także w Filharmonii Moskiewskiej, Flagey w Brukseli, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Tallińskiej, w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Konzerthaus „Kultur-Casino”, Zentrum Paul Klee, Konsi Bern i Yehudi Menuhin Forum w Bernie czy w siedzibie ZKO-Zürcher Kammerorchester w Zürichu.

Artysta od lat regularnie nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych czy telewizyjnych. Laureat stypendium Banku Société Générale, w ramach którego nagrał solową płytę z utworami Ludwiga van Beethovena i Ferenca Liszta, współwydaną przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (2013). Razem z Lutosławski Piano Duo (Bartek Wąsik/Emilia Sitarz) i Joanną Dudą nagrał album „Unchained” m.in. z utworami Juliusa Eastmana na 4 fortepiany, wydany przez Bôłt Records w 2014 roku, który został nagrodzony „Supersonic Award” magazynu „Pizzicato” oraz nominowany do International Classical Music Award 2015.

Laureat wielu czołowych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, a do najważniejszych należą te zdobyte podczas:

  • 8. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku, razem z Affetto Piano Trio, 2018
  • 1. Międzynarodowego Konkursu Pieśni Othmara Schoecka w Brunnen (Szwajcaria), w duecie z sopranistką Danielą Ruth Stoll, 2016
  • Szwajcarskiego Konkursu Muzyki Kameralnej „ORPHEUS” w Bernie (Szwajcaria), w duecie z wiolonczelistką Iloną Basiak, 2015
  • 1. Międzynarodowego Konkursu Kameralnego organizowanego przez Filharmonię Częstochowską im. Bronisława Hubermana, w duecie z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz, 2013
  • 4. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Mykoły Łysenki w Kijowie (Ukraina), 2012
  • 1. Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie, w duetach z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz i skrzypaczką Maximą Sophią Sitarz, 2012
  • 9. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (Niemcy), 2009
  • Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2008
  • 6. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narwie (Estonia), 2006

Od 2016 roku członek Affetto Piano Trio w składzie: Amelia Maszońska (skrzypce) i Marianna Sikorska (wiolonczela). Jak dotąd zespół koncertował na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Jest także regularnie zapraszany do udziału w prestiżowych kursach mistrzowskich, organizowanych przez European Chamber Music Academy „ECMA”, podczas których doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych kameralistów, jak m.in. Hatto Beyerle, Johannes Meissl, Minna Pensola, Corina Belcea, Conradin Brotbek czy Avedis Kouyoumdjian.

Jako wysoko ceniony pianista-kameralista był wielokrotnie zapraszany do współpracy przez inne zespoły, jak m.in. Royal String Quartet, soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, Trio Solistów „Leopoldinum” czy „Romantic Quartet” – solistów Filharmonii Moskiewskiej. Współpracował także z innymi wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi, jak m.in. Andrey Baranov, Kristīne Balanas, Lionel Cottet, Caroline Goulding, Annelien Van Wauwe, Bálint Mohai, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Janusz Wawrowski, Maria Machowska, Maria Sławek, Maxima Sophia Sitarz, Magdalena Bojanowicz-Koziak, Marcin Zdunik, Michał Zaborski czy Andrzej Ciepliński.

Kameralistyka wokalna zajmuje istotne miejsce w jego działalności artystycznej. Od wielu lat współpracuje ze swoim bratem, tenorem Karolem Kozłowskim. Bracia z wielkim powodzeniem występują na estradach Polski, Włoch, Niemiec i Szwajcarii, a także w ramach audycji radiowych, takich jak „Five o’clock” (2016), „80-lecie Dwójki” (2017) czy „Domówka z Dwójką” (2020) na zaproszenie Programu Drugiego Polskiego Radia w Warszawie. W trakcie studiów w Warszawie często towarzyszył śpiewakom podczas konkursów muzycznych w kraju i poza jego granicami, zdobywając nagrody dla wybitnie wyróżniającego się pianisty, jak podczas m.in. 10. Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie (2012) czy 6. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fiałkowskiej we Wrocławiu (2013). W 2012 roku nawiązała się współpraca z sopranem Adrianą Ferfecką, której owocem były liczne koncerty na terenie Europy i Chin. Duet ten został zaproszony do wzięcia udziału w Europäisches Liedforum w Universität der Künste w Berlinie (2012), podczas którego artyści pracowali nad repertuarem pieśniowym pod okiem tak wybitnych autorytetów, jak Axel Bauni, Jan Philipp Schulze, Eric Battaglia, Maja Nosowska, Irena Uss-Armoniene czy Bianca i Remus Manoleanu. W latach 2013 – 2015 uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, należącego do European Network of Opera Academies „ENOA”, dzięki któremu miał możliwość pracy pod kierunkiem m.in. Rudolfa Piernay’a, Brendy Hurley, Izabelli Kłosińskiej, Eytana Pessena, Mathiasa Rexrotha czy Dietricha Henschela. W latach 2014 – 2017 pianista-korepetytor w Hochschule der Künste Bern, współpracujący ze studentami klas śpiewu Christiana Hilza, Kai’a Wessela, Malin Hartelius i Rahel Harnisch, jak również podczas akademickich kursów mistrzowskich, m.in. z Helmutem Deutschem. Pianista-korepetytor Antonina Campi Opera Masterclass w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w klasie śpiewu Marcela Boone (2018) i Katarzyny Trylnik (2019). We wrześniu 2020 roku pianista-korepetytor przy produkcji opery kameralnej „Do Nieba” Katarzyny Brochockiej na 5 śpiewaków-solistów, 2 fortepiany i perkusję, której premiera odbędzie się w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Wielokrotnie brał udział w widowiskach muzycznych, jak m.in. w spektaklu „Farinella i Chopin” w reżyserii Natalii Babińskiej, wystawionego w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie (2009), w projekcie „Mieczysław Wajnberg. Epitafium” – poematu muzycznego opartego na pieśniach Mieczysława Weinberga, wykonanych razem z basem Tomaszem Raffem, również w reżyserii Natalii Babińskiej, w ramach obchodów 100-lecia urodzin kompozytora, organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (2019), w spektaklu „Arnold Schönberg – Księżycowy Pierrot” w reżyserii Natalii Baińskiej, wystawionego w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (2013) oraz w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu (2014), czy w inscenizowanym dramacie muzycznym na kanwie „Zapisków tego, który zniknął” Leosa Janáčka, razem m.in. z bratem Karolem Kozłowskim i Anną Radziejewską, w reżyserii Hanny Chojnackiej, wystawionego w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (2013).

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dr. Pierre und Marie Spring-Tschanz Stiftung, Geert und Lore Blanken-Schlemper Stiftung, Julian Cochran Foundation, Dongsan Research Foundation oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie.